Drodzy Parafianie!
- Przypominamy o zawierzeniu się Bożej Opatrzności, postawie zaufania wobec Stwórcy i wielkiej potrzebie gorliwej modlitwy w intencji osób chorych oraz ich bliskich, a także całego społeczeństwa. Prośmy o wstawiennictwo Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, naszego Rodaka – bł. Bronisława, patrona Parafii – św. Mikołaja, a także św. Rozalii – patronki wypraszającej często ocalenie w czasie epidemii.
- Apelujemy o zdrowy rozsądek i niepoddawanie się panice. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.
- Starszym i chorym przekazujemy prośbę o unikanie miejsc, w których przebywa większa liczba osób, a nawet o pozostanie w domach.
- Dzieci i młodzież niech pozostaną w domach i poświecą czas na modlitwę, naukę i pomoc rodzicom. Niech tę konieczność potraktują jako umartwienie wielkopostne i ofiarują je Panu Bogu, aby oddalił od nas niebezpieczeństwo.
- W trakcie Mszy Świętej mamy możliwość (nie obowiązek) przyjęcia Komunii Świętej na rękę. Uczulamy, by do tej kwestii podejść bardzo delikatnie, z należytym szacunkiem dla godności Sakramentu. Dlatego objaśniamy, iż należy wyciągnąć obie dłonie poziomo, lewą nad prawą, tak aby Święta Hostia nie była narażona na upadek, po czym bezpośrednio biorąc ostrożnie w palce drugiej dłoni spożywamy (na miejscu udzielenia, przed Kapłanem, a nie po powrocie do ławki). Prosimy o wrażliwość na drobne części Komunii Świętej pozostające na dłoni – je też należy spożyć (unikamy więc wycierania dłoni o ubranie czy chowania do kieszeni).
- Przypominamy o praktyce tzw. Komunii Świętej duchowej, wtedy gdy z różnych racji nie możemy Jej przyjąć w sposób fizyczny. Możemy to uczynić choćby w domu, np. przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, podejmując modlitwę uwielbienia i kierując swe myśli ku Jezusowi eucharystycznemu.
- Znak pokoju przekazujemy przez skinienie głową
- Bądźmy otwarci na potrzeby drugiego człowieka i okazujmy chrześcijańską miłość, zwłaszcza osobom starszym przez proste, codzienne, a potrzebne gesty (np. zrobienie zakupów).