Informacje o liturgii w Pruchniku od 20.04.2020 r.

Drodzy Parafianie!

Przekazujemy informacje dotyczące liturgii w Parafii Pruchnik, które zachowamy od dnia 14 maja 2020 do czasu zdjęcia ograniczeń związanych z epidemią.
Zgodnie z rozporządzeniem Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego i władz cywilnych w kościołach naszej parafii jednocześnie może przebywać 1 osoba na 10 m kw. powierzchni, stąd liczba uczestników nabożeństw w kościołach przedstawia się następująco.

Kościół parafialny ma około 520 m kw. powierzchni – w kościele może przebywać 52 osób.
Kościół w Pruchniku Górnym ma 300 m kw. – w kościele może przebywać 30 osób.
Kościół w Hawłowicach ma 250 m kw. – w kościele może przebywać 25 osób.
Kaplica na cmentarzu ma 150 m kw. – może zgromadzić się 15 osób.

Aby umożliwić jak największej liczbie wiernych uczestnictwo we Mszach św. niedzielnych, będziemy odprawiać je w następującym porządku.
Kościół Parafialny:
Sobota, godzina 18.00 (jest to Msza św. niedzielna)
Niedziela, godzina 7.00, 9.00, 10.00, 11.00, 14.00 i 16.00.
Kościół w Pruchniku Górnym:
Niedziela, godzina 8.00 i 9.00.
Kościół w Hawłowicach:
Niedziela, godzina 10.00

Prosimy, aby roztropnie wybrać godzinę Mszy św., tak aby nie został przekroczony limit uczestników.  Z tego powodu na czas epidemii wprowadzamy dodatkowe Msze św. niedzielne w sobotę o 18.00 i w niedzielę o 10.00 i 14.00, oraz w Pruchniku Górnym o godzinie 9.00. Oczywiście nadal możemy korzystać z dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. Z tej dyspensy niech skorzystają przede wszystkim osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli osoby starsze i chore. Zachęcamy tych, którzy nie uczestniczą we Mszy św. niedzielnej do uczestniczenia we Mszy św. w  dni powszednie tygodnia. Msze św. w dni powszednie o godzinie 6.30 i 18.00.

Ze spowiedzi św. można skorzystać pół godziny przed każdą Mszą św. Spowiadamy w zabezpieczonych konfesjonałach, które dezynfekujemy po każdym penitencie. Jeśli ktoś sobie życzy, możemy odprawić spowiedź w kaplicy na przeciw zakrystii. Ponieważ trwa okres wielkanocny, zachęcamy tych, którzy nie byli u komunii św. wielkanocnej, do skorzystania z tego daru Chrystusa Zmartwychwstałego.

W związku z tym, że kamera rejestrująca liturgię jest ustawiona przed ołtarzem, Komunii św. udzielamy nie przy ołtarzu, ale pod belką  tęczową. Do Komunii św. w pierwszej kolejności przystępują osoby przyjmujące komunię na rękę. W okresie epidemii zgodnie z poleceniem Arcybiskupa Metropolity, zachęcamy do tego sposobu przyjmowania Komunii św. Aby przyjąć Komunię św. na rękę należy położyć otwartą lewą dłoń na prawej dłoni i  tak ułożone dłonie trzymać przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Wtedy kapłan położy Pana Jezusa na lewej dłoni i powie: „Ciało Chrystusa”, na te słowa trzeba odpowiedzieć: „Amen”. Następnie bierze się Pana Jezusa palcami prawej ręki i przy kapłanie wkłada do ust. Po osobach przyjmujących Komunię na rękę podchodzą osoby pragnące przyjąć Pana Jezusa bezpośrednio do ust. Ponieważ chcemy przy udzielaniu Komunii do ust zachować, zwłaszcza w tym czasie, szczególną ostrożność, prosimy o przyjmowanie Komunii św. w postawie stojącej. Taki sposób przyjmowania Ciała Pańskiego ( na rękę i w postawie stojącej) jest godziwy, zgodny z normami liturgicznymi ogłoszonymi przez Stolicę Apostolską i w niczym nie uchybia czci Najświętszego Sakramentu, tym bardziej, że czas jest wyjątkowy. Proszę zatem nie siać zamętu wśród ludzi z tego powodu. Pamiętajmy, że milsze jest Pan Bogu posłuszeństwo niż nasze osobiste, często nie do końca właściwe upodobania.

Uczestnicy liturgii w kościele mają mieć założone maseczki zakrywające usta i nos, maseczki zdejmujemy przed Komunią św., potem nakładamy na nowo. Prosimy o zachowanie w kościele bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami (ok 2 m).

Celebracja pogrzebów w naszej parafii w czasie obowiązujących ograniczeń, będzie następująca. Najpierw w określonej godzinie, gromadzimy się na Mszy św. pogrzebowej w kościele parafialnym. (Miejscem tej Mszy św. jest kościół parafialnym, bo w nim, zgodnie z przepisami sanitarnymi, zmieści się najwięcej uczestników). Msza św., jest odprawiana bez obecności Ciała Zmarłej Osoby. Po zakończeniu Mszy św. prywatnie przejeżdżamy na cmentarz i tam odprawiamy trzecią formę pogrzebu obejmującą procesję i rozbudowaną stację przy grobie. Na cmentarzu może zgromadzić się do 50 osób, poza celebransem i obsługą pogrzebu.

Ze szczególną troską prosimy  o zachowanie  roztropnej ostrożności, oraz o pamięć o tym, że Msza św. jest nam bardzo potrzebna do normalnego życia chrześcijańskiego, dlatego wykorzystajmy wszelkie okazje, zwłaszcza w dni powszednie, do korzystania ze Mszy św. przy zachowaniu koniecznych środków sanitarnych. Tych, którzy korzystają z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej zachęcamy do modlitwy rodzinnej i korzystania z mediów. Transmisja z naszego kościoła, na stronie internetowej w niedzielę o godzinie 11.00.

W jedności z Wami przed Bogiem, błogosławimy i polecamy wstawiennictwu św. Mikołaja, bł. Bronisława i św. Rozalii. W nadziei na spotkanie w normalnych warunkach przy ołtarz w kościele.

Wasi Duszpasterze.