Ślub

10930_klasyczne-czy-nowoczesne--jakie-obraczki-s_1

  1. Potrzebne dokumenty
  • Dowody osobiste.
  • Świadectwa chrztu nie starsze niż 3 miesiące z wyraźną adnotacją dotyczącą małżeństwa. Bez tej adnotacji świadectwa chrztu wymagane do ślubu są nieważne. Jeśli protokół przedmałżeński będzie spisywany w parafii, w której oboje narzeczonych przyjęli chrzest i bierzmowanie wówczas świadectwa chrztu i bierzmowania nie są potrzebne. O wyżej wymienione świadectwa staramy się wówczas, gdy chrzest i bierzmowanie zostały przyjęte w innych parafiach niż miejsce planowanego ślubu.
  • Zaświadczenie o bierzmowaniu lub potwierdzenie przyjęcia tego sakramentu na świadectwie chrztu. Najpierw staramy się o świadectwa chrztu, a dopiero wówczas, gdy w parafii udzielającej chrztu brakuje informacji o przyjęciu bierzmowania, udajemy się po stosowne świadectwo tam, gdzie ten Sakrament został udzielony.
  • Potwierdzenie ukończenia katechizacji w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjalnej (jeżeli dotyczy) i ponadgimnazjalnej lub świadectwa (końcowe) ukończenia szkół.
  • Świadectwa ukończenia katechez przedmałżeńskich.
  • Świadectwo ukończenia nauk przedślubnych w Dekanalnej  Poradni Życia Rodzinnego
  • Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego wymagane do zawarcia małżeństwa konkordatowego wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu lub Odpis aktu ślubu cywilnego.

 

  • Przynajmniej 3 miesiące przed wybranym terminem ślubu narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty i godziny ślubu oraz umówienia się na dłuższą rozmowę duszpasterską, w czasie której zostanie spisany tzw. protokół przedślubny.
  • Do spisania protokołu przedmałżeńskiego konieczna jest obecność obojga narzeczonych z dokumentem potwierdzającym ich tożsamość.
  • Po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego nupturienci powinni odbyć pierwszą spowiedź przedmałżeńską. pierwsza spowiedź przedślubna ma charakter formacyjny i jest ważnym etapem przygotowania do godnego przyjęcia sakramentu, druga spowiedź przedmałżeńska powinna mieć miejsce blisko terminu ślubu, tak aby godnie i owocnie mogli przyjąć Sakrament Małżeństwa. Pisemne potwierdzenia przystąpienia do spowiedzi przedmałżeńskich duszpasterz dołącza do protokołu przedmałżeńskiego. Stosowny druk nupturienci otrzymają od kapłana spisującego protokół przedmałżeński. Po przystąpieniu do Sakramentu pokuty i pojednania podpisane przez spowiedników potwierdzenia przekazują do kancelarii parafialnej, w której zostały wydane lub do zakrystii bezpośrednio przed ślubem.
  • Po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego w parafiach narzeczonych głoszone są zapowiedzi przedmałżeńskie. Episkopat Polski ustalił, że we wszystkich wymaganych przez prawo parafiach należy je umieszczać na piśmie w gablocie ogłoszeń wspólnoty parafialnej, przez 8 dni (przynajmniej przez dwie niedziele, lub niedzielę i uroczystość obowiązującą). Można zamiast tego zapowiedzi wygłosić dwukrotnie ustnie w niedzielę lub uroczystość obowiązującą.  W ustalonym wcześniej terminie, w kancelarii parafialnej odbywa się ostatnie spotkanie przedślubne. Ma ono na celu sprawdzenie dokumentacji małżeńskiej oraz przygotowanie duszpastersko-liturgiczne do ślubu. Na to spotkanie narzeczeni powinni dostarczyć potwierdzenia wygłoszenia zapowiedzi przedmałżeńskich. Konieczna jest obecność obojga narzeczonych.

 

Katechezy przedmałżeńskie (tzw. kurs przedmałżeński) to element przygotowania do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Kurs można zrealizować bezpośrednio przed planowanym ślubem lub wcześniej.

W naszej parafii tradycyjnie podejmujemy takie katechezy w czasie Wielkiego Postu, na sposób weekendowego spotkania.

Cały kurs obejmuje 10 katechez dotyczących teologii sakramentu małżeństwa, etyki życia małżeńskiego oraz rodziny chrześcijańskiej.

Termin: 28-30 marca 2025 r.

Rozpoczęcie Mszą Świętą w kościele parafialnym w piątek 28 marca o godz. 18.00.

 

Dekanalna Poradnia Życia Rodzinnego

Czynna w III niedzielę miesiąca (godz. 10:15)

Kontakt:

  • Marzena Kaplita – 500 026 319
  • Anna Kot – 663 936 063
  • Anna Mazur – 633 983 387